napis alt
napis alt

napis alt
napis alt
napis alt
neurofizjoterapia.pl

Prawidłowy rozwój dziecka

W poniższym artykule przedstawiam schemat prawidłowego rozwoju dziecka.

Całość podzieliłem na pięć faz rozwoju, które przypadają na kolejne miesiące życia. Podstawą podziału jest zmienne napięcie mięśniowe występujące w pierwszym okresie życia dziecka, zagęszczenie występujących odruchów, jak również osiąganie przez dziecko kolejnych kroków milowych.

   

Metoda Bobath

metoda bobath

Przykłady praktycznego zastosowania metody Bobath.

Ćwiczenia unoszenia i utrzymywania głowy

 

Ćwiczenie 1

Pozycja wyjściowa – leżenie przodem (na brzuchu), ręce dziecka wyprostowane wzdłuż tułowia, terapeuta za dzieckiem.

Wspomaganie – bierne utrzymanie ułożonych w pozycji pośredniej wyprostowanych rąk dziecka.

Ruch – czynne uniesienie do góry głowy (wyprost głowy).

Podczas wykonywania ćwiczenia należy zwrócić uwagę na ułożenie rąk dziecka. Jeżeli mają tendencję do układania się w przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej, należy zabezpieczyć odwrotne ich ustawienie, tzn. w odwiedzeniu i rotacji zewnętrznej. Można to uzyskać wkładając między nóżki dziecka wałek, zwinięty kocyk bądź kolano terapeuty. Wykonywany ruch uniesienia głowy nie powinien być zbyt obszerny, lecz odbywać się tuż nad podłożem.

   

Terapia czaszkowo-krzyżowa

fizjoterapiaTerapia czaszkowo-krzyżowa polega na delikatnej manipulacji i uciskaniu w obrębie czaszki, kości krzyżowej i kręgosłupa, w celu rozluźnienia struktur łącznotkankowych, których napięcie może przysporzyć wiele kłopotów zdrowotnych. Dzięki temu układy nerwowy i krążenia zaczynają funkcjonować bez zarzutu, powracają naturalne, uzdrawiające siły organizmu.

Twórcą terapii był William Sutherland, amerykański osteopata, który w 1932 roku odkrył, iż ośrodkowy system nerwowy i struktury z nim sprzężone podlegają stałym rytmicznym ruchom. Sutherland określił również części składowe tego mechanizmu: 

ruch struktur czaszki,

rozszerzanie się i kurczenie półkul mózgowych oraz kręgosłupowych,

tętnienie płynu mózgowo-rdzeniowego,

nieznaczne przemieszczenia w obrębie kości krzyżowej.

System ten, nazwany układem czaszkowo-krzyżowym, może podlegać urazom różnego pochodzenia i powstałe w ten sposób dysfunkcje mogą wywoływać rozliczne dolegliwości i schorzenia.

Terapia czaszkowo-krzyżowa pomaga skutecznie zwłaszcza w przypadkach: migren, bólów i zawrotów głowy, depresji, kłopotów z koncentracją, zaburzeń osobowości, problemów ze wzrokiem i słuchem, nawracających zapaleń uszu i zatok, napięć w stawie skroniowo-żuchwowym, wad wymowy, bólów pleców, zapalenia korzonków, skolioz, wszystkich urazów powypadkowych i okołoporodowych.

wg skryptu Bożeny Przyjemskiej