napis alt
napis alt

napis alt
napis alt
napis alt
neurofizjoterapia.pl

Mowa

terapia tomatisa"Należy do dobrego wychowania dzieci, ażeby dobrze wykształcić narzędzie mowy, ażeby dzieci nauczyć każde słowo doskonale, wyraźnie  i czysto wymawiać. I to będzie pierwsza nauka, którą dzieci powinny odebrać od matki, ojca i wychowawców."

J. Śniadecki
   

Jak rozpoznać problem z mową

terapia tomatisaGłos zawiera w sobie tylko tyle, ile słyszy ucho.

Jeśli zmieni się sposób słyszenia, to głos natychmiast ulega, bez wiedzy i świadomości mówiącego, analogicznym zmianom.

Poprzez stymulację słuchu można trwale wpłynąć na zmianę charakterystyki emisji głosu.

W celu diagnozy dotyczącej prawidłowego rozwoju mowy zawsze należy zwrócić się o pomoc do specjalisty - logopedy. Logopeda jest właściwą osobą do oceny sprawności aparatu artykulacyjnego dziecka. W razie wątpliwości, lub wynikającej z obserwacji potrzeby, skieruje na dodatkowe badania diagnostyczne, takie jak:

   

Wspomaganie rozwoju mowy

neurofizjoterapiaKażdy rodzic powinien być świadomy możliwości samodzielnego wspomagania rozwoju mowy u swojego dziecka. Najprostszym i najbardziem naturalnym sposobem jest mówienie do dziecka. Rozmowa uczy komunikacji, która jest oparta na mówieniu.

Poniżej przedstawiam kilka najważniejszych kierunków codziennego działania, które będzie wspomagało rozwój mowy.

   

Logopedia - szybki test

diagnozaW celu szybszego określenia ewentualnych zaburzeń i trudności związanych z mową i umożliwienia skutecznego zajęcia się nimi, dobrze jest mieć wykaz zawierający szereg wskazówek mogących pomóc w ujawnieniu problemów dziecka lub dorosłego.

Poniżej zostały zamieszczone najważniejsze objawy mogące świadczyć o zaburzeniach mowy, a jednocześnie będące pierwszym wskazaniem do terapii logopedycznej. Sprawdź, czy odnajdujesz u dziecka którekolwiek z wymienionych trudności. W przypadku pozytywnej odpowiedzi nie czekaj – skontaktuj się z nami i uzyskaj dodatkowe informacje oraz wyjaśnienia. Pamiętaj również, że:

   

Terapia Tomatisa - lista kontrolna

tomatis warszawaW celu szybkiego określenia ewentualnych zaburzeń i trudności związanych ze słuchaniem oraz umożliwienia skutecznego zajęcia się nimi, dobrze jest mieć wykaz zawierający szereg wskazówek mogących pomóc w ujawnieniu istniejących problemów.

Poniżej zostały zamieszczone najważniejsze objawy świadczące o zaburzeniach w obrębie słuchu, a jednocześnie będące pierwszym wskazaniem do treningu uwagi słuchowej. Dla ułatwienia lista kontrolna została podzielona na cztery obszary. Wydaje się, że są całkowicie niezależne i oddalone od siebie, jednak łatwo mogą się przenikać, a wszystkie razem ściśle ze sobą współpracują. Wszystkie zamieszczone poniżej zaburzenia mogą być wynikiem nieprawidłowego słyszenia i słuchania. 

   

Czas i jego rola w uczeniu się

czas-terapiaKiedy uczysz się nowych rzeczy, rozmawiasz z kolegami i nauczycielami, eksperymentujesz z nowymi gadżetami lub bierzesz udział w niezliczonych, innych czynnościach polegających na uczeniu się, czas odgrywa wielką rolę. Czas jest istotny przy funkcjonowaniu neuronów, w komunikacji między układami zmysłowymi i wewnątrz nich, a także w interakcjach między różnymi obszarami mózgu. Sukces lub porażka w komunikacji z użyciem gestów, wyrażeń i języka mówionego także zależy od czasu. Czas jest również krytycznym elementem nauczania na każdym poziomie

   

Uszy Friedmanna S. von Thuna

terapia słuchowa tomatisaZgodnie z teorią starożytnych medyków nerw słuchowy człowieka dzielił na się na trzy części. Każde rozgałęzienie związane było z innym obszarem, a tym samym ilość połączeń nerwowych odpowiedzialnych za proces słyszenia zwiększała się wielokrotnie. Dzięki takim uwarunkowaniom możemy, ich zdaniem, słuchać "wielopłaszczyznowo". Jedno odgałęzienie (część) „słyszy” rzeczy zwyczajne - zwykłe rozmowy, otaczający nas szum. Drugie „słyszy” sztukę i piękno, a trzecie jest „uchem” samej duszy.

Według Estés współczesny człowiek zatracił umiejętność słuchania na głębszych poziomach. Słyszy tylko bezpośrednie komunikaty, a i to nie zawsze - niektórzy słyszą tylko, to co chcą słyszeć… Na szczęście, wystarczy odrobina dobrej woli (nie trzeba czytać żadnych starożytnych traktatów), by znów nauczyć się słuchać.